Oca 02

Çeşitli nedenler ile koltuk altında kitle oluşumları, şişlik ve ödem gözlenebilir. Koltuk altı kitlelerin birçok nedeni vardır. Bu kitleler basit bir yağ bezesi olabileceği gibi; lenfoma veya başta meme kanseri olmak üzere çeşitli kanserlerin metastazı (yani o bölgedeki lenf yumrusuna sıçraması) olabilir. Koltuk altındaki kitleler, o bölgede yer alan lenf düğümlerinde şişme, kıl köklerinde iltihap, bağ dokuda gelişen bir iyi huylu tümör veya yağ bezesi olabilir. Koltuk altında kitle oluşumunu farkettiğiniz anda en kısa zamanda bir uzman doktora başvurmanızda fayda vardır. Böylece kitlenin tam olarak nedeni belirlenebilir. Tehlikeli mi? veya değil mi? Bu çözümlenebilir. Özellikle kanser açısından bir risk söz konusu ise erken tanı hayat kurtarıcıdır.

Koltuk altında yer alan kitle bir yağ bezesi ise çözümü kolaydır. Bu yağ bezesi küçük bir cerrahi operasyon ile alınabilir ve genellikle tekrarlamaz. Lenf düğümlerinde Devamını Oku…

Kas 27

Koltuk altında çeşitli büyüklüklerde ve kıvamda kitleler olabilmektedir. Bu kitleler bazen basit bir yağ bezesi olabildiği gibi bazen çok ciddi hastalıkların ve lenfomanın belirtisi olabilmektedir. Koltuk altı şişlik aslına bakarsanız oldukça fazla araştırılan, önemli ve ciddi bir konudur. Koltuk altı şişlik basit bir yağ bezesinden kaynaklanabileceği gibi lenfoma denilen lenf bezi kanseri veya meme kanseri belirtisi de olabilir. Özellikle kadınlarda meme kanserinin metastazı olarak ortaya çıkabildiğinden dikkat edilmelidir. Bunun teşhisi için hemen doktora başvurmanız önerilir. Eğer koltuk altı şişlik yağ bezesi ise basit bir cerrahi operasyonla alınabilir. Lenf ödemi veya meme kanseri ise biyopsi ve inceleme sonrası ameliyat ve cerrahi operasyon belirlenir. Koltuk altında bezeler, o bölgede Devamını Oku…

Oca 14

Koltuk altında şişlik oluşmasının birçok nedeni vardır. İlk olarak akla gelmesi gereken enfeksiyondur. Enfeksiyona bağlı olarak koltuk altında şişlik meydana gelir. Bunun nedeni koltuk altı lenf yumrusunun şişmesidir. Lenf yumruları enfeksiyonlarda şişerler. Üst solunum yolu ile ilgili enfeksiyonlarda başta çene altı ve kulak altı lenf yumrusu olmak üzere koltuk altı lenf yumrusuda şişebilir. Bunun dışında bu bölgede yağ bezesi oluşumunuda sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bunlarda çeşitli büyüklüklerde şişlikle oluşturabilirler. Yine tümörler koltuk altında şişliğe neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Eğer antibiyotik kullanımı ile berebar bu şişlik azalıyorsa şişliğin enfeksiyondan kaynaklanan lenf yumrularının şişmesi olduğu söylenebilir. Yine ter bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanan şişliklerde antibiyotik kullanımı ile azalır.

Antibiyotik kullanımı ile küçülmeyen şişliklerin nedeni yağ bezeleri ve tümörler olabilir. Bu nedenle bu tür sorunla karşılaştığınızda bir genel cerraha başvuru yapmanızda fayda vardır.

Yine genel bazı hastalıklara bağlı olarak koltuk altı lenf yumruları ile tüm lenf yumrularının birlikte şişmesi de söz konusu olabilir.