Oca 01

Kadınlara özel hastalıklarda çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Fakat en sık rastlanan belirti vajinal akıntıdır. Kadın hastalıklarının bir çoğunda vajinal akıntı meydana gelebilir. Tıp dilinde bu akıntıya “lökore” adı da verilir. Normal olarak vajinada nemliliğin oluşmasını sağlayan, yakınmaya yol açmayan koyu kıvamlı, beyaz bir vajinal akıntı vardır. Bu akıntı rahim ağzı bezlerin mukus salgısından, vagina mukozasından dökülen hücrelerden, vagina mukozasından sızan sıvıdan ve döderlerin basillerinden oluşmuştur. Döderlerin basilleri, vagina pitelinde bulunan glikozu parçalayarak “laktik asit” oluşturur. Bu laktik asit sayesinde vagina ortamı asit olur. Ortamın asit oluşu, vagina ortamının asitliliğinin kaybolması durumunda ise mikropların üreyebilmesi için uygun bir ortam ortaya çıkar ve iltihaplara yol açar. Kadınlardaki vajinal akıntılar, vajinada, rahim ağzında, rahimde ve fallop borularında oluşan hastalıklardan Devamını Oku…

Ara 25

Vajinal akıntı her kadının hayatının bazı dönemlerinde karşılaştığı bir durumdur. Bazen normal olan bu akıntılar, bazen hastalığın belirtileridir. Vajinadan sıvı ve su şeklinde akıntılar da sıklıkla karşılaşılan akıntı çeşitlerindendir. Kadınlar genellikle bu durumlarda doktora başvuru yapmaktadır. Ayrıca birçok kadın bu konularda yeterince bilgi sahibi değildir. Bu akıntıların nedenlerini bilmemektedir. Tabi ki her akıntının nedenini bilmek imkansızdır. Fakat bir ön düşünce oluşabilmektedir. Bu nedenle normal akıntıları bilmek, normal akıntılar ile anormal akıntıları ayırmak gerekir.

Kadınlarda vajina dış üreme organları ile iç üreme organları arasında köprü görevi yapan bir yapıdır. Vajinanın iç yüzeyi ağız ve burun boşluklarına benzer şekilde görev Devamını Oku…

Haz 02

Kadınlarda vajinal akıntı normal olarak meydana gelmektedir. Yani bazı dönemlerde görülen vajinal akıntı normaldir. Fakat vajinal akıntının normal olmayan ve patolojik bir durumun göstergesi olan nedenleri de vardır. Vajinal akıntı uzun bir süre sürdüğünde, akan sıvı normal olmadığında ve aşırı miktarda sıvı akıntısı geldiğinde patolojik durumlardan söz edebiliriz. Vajinal akıntının en büyük patolojik sebebi ise vajinada meydana gelen iltihaplanmadır. Ayrıca tümör gibi yapılarda vajinal akıntıya neden olabilir.

Her kadında kadınlık hormonlarının etkisiyle servikal bezlerden salgılanan vajinal akıntı normal sayılmaktadır ve üreme çağındaki tüm kadınlar da fizyolojik gelişmektedir. Bu kaygan sıvı aynı zamanda vajinanın kayganlığını sağlayarak cinsel ilişkinin ağrısız gerçekleşmesi açısından da faydalıdır. Üreme çağındayken vajinal sıvılar oldukça yoğundur. Menopoz döneminde ise bu sıvının salgılanması durur ve vajinal kuruluk oluşur. Vajinal sıvılarda, regl döngüsü içinde yumurtlama dönemine yakın zamanlarda artış görülür hatta vajen dışında yoğun olmasından dolayı çamaşır da ıslaklık oluştursa da renksiz ve kokusuz olan bu akıntı kaşıntı ve enfeksiyona sebep olmaz.

Vajinal akıntılarda normal dışı artış görülmesi ise vajina iltihabı yani vajinit ihtimalini düşündürmelidir. İltihap ile gelişen akıntı hem süt kesiği gibi koyu kıvamlı olup sarı ya da yeşil renkte olabileceği gibi hem de kötü kokuludur.

Her akıntı enfeksiyon sebepli olmayabilir. Kadınların kullandıkları ped ya da Devamını Oku…