Sağlık ve Sağlık Bilgileri | Sağlık ile ilgili herşey...

Boyun Bölgesinde Şişkinlik ve Kitle

Boyun bölgesi birçok büyük, küçük dokunun bulunduğu bir bölgedir. Bu bölgede çeşitli nedenler ile şişlikler görülebilmektedir. Bu şişliklerin birçok nedeni olabilmektedir. Boyun bölgesinde tiroid bezi, tükürük bezleri, lenf yumruları ve lenf kanalları, kas dokular, soluk borusunun bir bölümü, yutak, gırtlak, bağ doku, yağ doku gibi çok sayıda doku yer almaktadır. Şişlikler tüm bu dokulardan kaynaklanabilir. Boyunda kitle oluşmasının en sık sebebi lenf bezlerinin iltihap ya da tümöre bağlı olarak büyümesidir. Lenf bezleri çevre dokulardaki hastalıklar sonucu kolayca büyürler. Cilt, ağız içi, dil, bademcik, boğaz, burun, geniz bölgesi, kulak, gırtlak, akciğerler hatta bazen mide ile ilgili rahatsızlıklar boyundaki lenf bezlerinde büyümeye yol açarlar. Tüm vücuttaki lenf bezlerinin üçte biri boyunda bulunur. Boyunda kitle oluşturacak hastalıklar olarak lenf bezleri dışında tükrük bezleri, tiroid bezi, gırtlak, kas dokusu ve diğer dokulara ait kistler ve tümörler ile bazı doğuştan gelen problemlerin sonradan ortaya çıkmasına bağlı hastalıklar da boyunda kitle yapabilir.

Özellikle çocukların boyun bölgesinde görülen kitlelerin nedeni genellikle doğmasaldır. Bunun dışında çeşitli enfeksiyon durumlarında da boyunda kitle ve şişkinlik görülebilir. Boyunda kitlenin en sık karşılaşılan nedenlerinden birisi de çeşitli kistlerdir. Bu kistler doğmasal hatalardan kaynaklanıyor olabilir. Çeşitli dönemlerde büyüklükleri değişebilir. İleri dönemlerinde fistül oluşturabilir. Bu kistlerden en çok karşılaşılanları; kistik higroma, bronşial artık, tortikollis ve tiroid nodülüdür. Boyundaki şişkinliklerin bir diğer nedeni de o bölgede çok sayıda bulunan lenf yumrularının çeşitli nedenler ile şişmesidir. Lenf yumrularının şişmesinin en önemli nedeni çeşitli enfeksiyonlardır. Boyundaki kitlelerin nedenlerinden biriside tümörlerdir. Özellikle ağrısız bir şekilde büyümüş kitlelerde tümörden şüphelenilir.

Yani nedenler; doğmasal ve gelişmesel anormallikler, enfeksiyonlar, kistler ve çeşitli tümörlerdir.

Genel olarak boyunda oluşmuş kitlelerin ve değişik büyüklükteki şişkinliklerin nedenleri bunlardır. Kesin nedeni öğrenmek için biyopsi ve diğer bazı teşhis yöntemleri uygulanır.

Önerilen ReklamlarYorum Yap

Siz de bu konu hakkındaki görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.