Sağlık ve Sağlık Bilgileri | Sağlık ile ilgili herşey...

Talasemi (Akdeniz Anemisi) Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Talasemi yani Türkiye’de daha fazla bilinen adıyla Akdeniz Anemisi Akdeniz ülkelerinin insanlarında görülen, genetik olarak aktarılan bir anemi yani kansızlık hastalığıdır. Talasemide kansızlığa neden olan faktör oksijenin taşınmasında görev alan ve kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin maddesinin yapımındaki problemlerdir.
Bu hastalık 2 tip olarak kendisini göstermektedir. Bunlar talasemi major ve talasemi minör’dür. Şimdi bunlardan kısa kısa bahsedelim…

Talasemi major; akdeniz anemisinin ağır seyreden şeklidir. Talasemi major’a Cooley sendromu adı da verilmektedir. Bebeklik döneminde aniden ortaya çıkar ve ağız kansızlık ile karakterizedir. Bununla beraber kalp yetmezliği de şekillenir. Düzenli olarak kan nakli gerekmektedir. Eğer kan nakli yapılmazsa hasta birkaç yıl içerisinde ölebilir. Bununla beraber bebeğin yüz şeklinde değişiklikler, kemiklerde kolay kırılmalar meydana gelir. Yüz şeklinin değişimi şu şekilde olmaktadır. Alın ve elmacık kemikleri çıkık, burun kökü çöküktür. Üst dişler ön tarafa doğru gelmiştir. Bununla beraber karaciğer ve dalakta büyüme de gözlenir. Bunun kesin tanısının konulmasında en önemli kritelerden birisi normal yetişkin insanlarda olmayan ama bu tarz hastalarda büyük oranda görülen HbF’nin kanda tespiti gereklidir. HbF bir hemoglobin çeşididir.

Talasemi minör ise; talasemi major’a göre daha hafif seyreden akdeniz anemisi türüdür. Bu tarz hastalarda bulgu olarak sadece kansızlık kendisini gösterir. Bununla beraber hafif düzeyde halsizlik gözlenebilir. En çok görülen kansızlık çeşidi olan demir eksikliği anemisinden farkı; bu hastalarda demir düzeyi normal veya artmıştır. Demir eksikliği anemisi olan hastalarda ise adından da anlaşılacağı gibi demir miktarı azalmıştır. Bu hastalığının tanısında hemoglobin elektroforezi tekniği kullanılmaktadır. Hastalarda HbA2 miktarı artmıştır.
Akdeniz anemisi olan hastalarda tedavinin 2 ana prensibi vardır. İlk olarak kan nakli gerekmektedir. Bu hastalığın şiddetine ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak belirli aralıklar ile yapılabilir. Bununla beraber vücutta biriken fazla demirin atılımını sağlamak için ilcalar kullanılmaktadır. Bu amaçla C vitamini ve desferoksamin kullanılabilir. Eğer dalak çok büyümüş ise; aşırı büyüyen dalağın alınması gerekir. Erken yaşlarda yapılan kemik iliği nakli ile hastalık tamamen iyileşebilir.

Türkiye’de bir akdeniz ülkesidir ve talasemi riski söz konusudur. Ülkemizde yaklaşık olarak %2 oranında talasemi taşıyıcılığı vardır. Bu bazı yerlerde daha da artmaktadır. Bu nedenle özellikle evlenecek çiftler bu yönden mutlaka kan tahlili yaptırmalıdır ve bu mecburi kan tahlilleri arasında yer alır. Çünkü taşıyıcı anne ve babadan doğan çocuklar talasemi major olmakta ve bu ise bebek için çok ciddi bir risk oluşturmaktadır. Anne veya babadan birisi taşıyıcı ise; doğacak bebekte %50 oranında taşıyıcı olmaktadır.

Önerilen ReklamlarYorum Yap

Siz de bu konu hakkındaki görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.